Siemię lniane ziarno

Nasze Siemię lniane jest 100% naturalne, świeże. Właściwości prozdrowotne siemienia lnianego były znane już w starożytności (jego łacińska nazwa oznacza "bardzo użyteczny"). Zastosowanie znajdują niemal wszystkie części tej rośliny.

 • Dodaj recenzję:
 • Producent: Spichlerz Zdrowia
 • Dostępność: Jest Jest
 • Czas realizacji: 2 dni
 • szt.
 • 5,99 zł

Siemię lniane (Linum usitatissimum) 100% naturalne, świeże

Właściwości prozdrowotne siemienia lnianego były znane już w starożytności (jego łacińska nazwa oznacza "bardzo użyteczny"). Zastosowanie znajdują niemal wszystkie części tej rośliny. Właściwości prozdrowotne niemielonych nasion lnu wynikają głównie z ich właściwości śluzotwórczych. Łuska nasienna pokryta jest warstwą polisacharydów które nadają jej połysk a po połączeniu z wodą budują wokół ziarenka obfitą lepką warstwę która jest znakomitą substancją powlekającą i osłaniającą.

Przewód pokarmowy

Siemię lniane niemielone jest jednym z najlepszych środków poprawiających pasaż treści pokarmowej w jelitach. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym jest pokrywanie ścian przewodu pokarmowego bogatą warstwą polisacharydów które po spęcznieniu oczyszczają trudno dostępne zakamarki jelit ze złogów pokarmowych, które często są źródłem toksyn w naszym organizmie (jest to pośrednie działanie oczyszczające organizm). Drugim jest znaczne zwiększenie objętości posiłku co pozwala nam na zmniejszenie sumy przyjmowanych kalorii (pęczniejące polisacharydy potęgują ten efekt poprzez ograniczenie wchłaniania). W efekcie spożywanie niemielonego siemienia lnianego spowalnia przedostawanie się glukozy do krwi i wspomaga walkę z otyłością. Dolegliwości na które siemię lniane przynosi bezpośrednią, natychmiastową ulgę to: 

 • refluks - polisacharydy siemienia tworzą w przełyku delikatny mikrofilm osłaniający przewód pokarmowy przed działaniem kwasów żołądkowych oraz łagodzący skutki ich działania   
 • wrzody żołądka - kisiel z siemienia lnianego działa łagodząco na wszelkie rany błony śluzowej żołądka i osłania podrażnienia przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi
 • zaparcia - dzięki kombinacji błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego siemię lniane polepsza konsystencję treści pokarmowej oraz wyciąga z najmniejszych zakamarków jelit zalegające tam resztki żywności.  
 • biegunki i wzdęcia - substancje czynne znajdujące się na łupinie siemienia lnianego sprzyjają prawidłowej mikroflorze bakteryjnej która współodpowiedzialna jest za produkcję gazów i absorbcję wody przez kosmki jelitowe. 
 • ból gardła - mikrofilm polisacharydowy pochodzący z łupiny siemienia osłania górne drogi oddechowe, działając jednocześnie przeciwzapalnie i nawilżająco
 • redukcja cholesterolu - siemię lniane jako źródło błonnika jest środkiem obniżającym stężenie cholesterolu we krwi, działanie to jest dodatkowo wzmocnione przez kwas alfa-linolenowy 
 • profilaktyki nowotworowej - przeciwutleniacze takie jak witamina C i E oraz fitoestrogeny. Dzięki tym związkom zmniejsza się ryzyko rozwoju nowotworów.
 • otyłość - zrównoważona dieta wzbogacona o siemię lniane zalecana jest w profilaktyce nadwagi i otyłości nie tylko ze względu na bogactwo składników odżywczych, ale też na to, że siemię dodane do posiłku wywołuje szybsze poczucie sytości i ogranicza apetyt.

Drogi oddechowe

Ze względu na powlekające działanie polisacharydów napary z niemielonego siemienia lnianego sprawdzają się jako "opatrunek" na podrażnia górnych dróg oddechowych. W połączeniu z szałwią i tymiankiem są skutecznym lekarstwem na chrypkę spowodowaną infekcjami bakteryjnymi.

Układ kostny i hormonalny 

Zawartość steroli roślinnych, kwasów omega-3 oraz lignin wspomaga przyrost masy kostnej oraz gospodarkę hormonalną kobiet co przyczynia się do ochrony pań przed osteoporozą. 

Działanie kosmetyczne

Płukanki z siemienia lnianego są znakomitym środkiem do pielęgnacji włosów. Stosowanie kisielu lnianego jako składnika maseczki pozwala mocno nawilżyć suche włosy a spłukiwanie piany szamponowej wodą w której moczyła się mała ilość nasion nadaje im połysk i gładkość utrzymujące się kilka dni (efekt potęgowany jest przez dodanie do płukanki octu jabłkowego).

Przechowywanie i zastosowanie

Przechowywać w oryginalnym opakowaniu lub szczelnym pojemniku z dala od źródeł wilgoci. Chronić przed dziećmi. Spożywać do 5 łyżek stołowych dziennie popijając dużą ilością płynów lub. Także można  spożywać jako dodatek

 • do wypieków chlebów i bułek lub zastępować jajka w wypiekach
 • zdrowy dodatek do sałatek, musli, płatków śniadaniowych, owsianek, twarogów, jogurtów, koktajli itp...

Minerały

Wapń, magnez, potas, mangan, cynk, miedź

Witaminy

C, E, K, B1, B2, B3, B5, B6

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna 2236kJ/534kcal
Tłuszcz 42,2 g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone 3,7 g
Węglowodany 28,9 g
w tym cukry 1,5 g
Błonnik 27,3 g
Białko 18,3 g
Sól 0,075