Darmowa wysyłka od 150 zł. |
Termin przydatności : Nasze produkty są bardzo świeże, zatem ich terminy przydatności są bardzo długie.
Kraj pochodzenia: Argentyna
Sposób przechowywania: przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Opakowanie typu Doypack z zamknięciem strunowym, wielokrotnego użytku. Dzięki możliwości zamykania woreczka po każdym użyciu, produkt zachowuje bardzo długo świeżość.
Są to rośliny strączkowe, rosnące pod ziemią. Sam orzech jest dość nietypową rośliną, ponieważ jej owoce dojrzewają bardzo szybko. Od momentu zasiania do zbiorów mija zaledwie 120-160 dni. Nasiona rozwijają się w ziemi, w związku z czym orzeszków ziemnych się nie zbiera, ale wykopuje. W wyniku tego orzeszków ziemnych nie zalicza się do orzechów, ale do roślin strączkowych.
Orzech ziemny pochodzi z Ameryki Południowej. Ponad 3 500 lat temu Inkowie używali go grzebiąc zmarłych – aby dostarczał im pożywienia w zaświatach. Hiszpańscy odkrywcy przywieźli go do Hiszpanii, skąd rozprzestrzenił się do Azji i Afryki. Dziś orzeszki ziemne są składnikiem wielu produktów i są stosowane na całym świecie.
Zawarta w orzechach witamina B3 bardzo korzystnie działa na układ nerwowy: koi nerwy, ułatwia zasypianie i łagodzi stres. Zdarza się nawet, że jest podawana osobom cierpiącym na depresję lub inne choroby psychiczne – w celu polepszenia aktywności neuroprzekaźników w komórkach nerwowych. Po orzechy arachidowe powinno się sięgać przy problemach z bezsennością, migrenowymi bólami głowy albo ciągłym uczuciem stresu, zmęczenia czy osłabienia.
Dzięki witaminą z grupy B oraz magnez poprawiają pamięć i koncentrację. Z tego też względu orzeszki arachidowe polecane są nie tylko osobom pracującym umysłowo, uczniom i studentom, lecz także osobom starszym.
Fistaszki poprawiają potencję – arginina, która występuje w tych orzeszkach sprawia, że naczynia krwionośne się rozszerzają, a dzięki temu polepsza się również sprawność seksualna. Przykładem takiego działania może być leczenie za pomocą wspomnianej argininy problemów z erekcją.
Fistaszki posiadają niski indeks glikemiczny który powoduje niskie wahania stężenia glukozy we krwi po ich spożyciu. Biorąc pod uwagę, że orzechy ziemne utrzymują w normie wartości glikemii, ich spożywanie profilaktycznie może zmniejszać ryzyko rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu 2.
Zawarta w orzechach witamina B3 przyczynia się do obniżenia wartości cholesterolu LDL przy jednoczesnym podniesieniu produkcji cholesterolu HDL (tzw. „dobrego” cholesterolu).
Wartości odżywcze w 100 g
Wartość energetyczna - 567 kalorii
Białko ogółem - 25,80 g
Tłuszcz - 49,24 g
Węglowodany - 16,13 g (w tym cukry proste 4,72)
Błonnik - 8,5 g
Witaminy
Tiamina – 0,640 mg
Ryboflawina – 0,135 mg
Niacyna - 12,066 mg
Witamina B6 - 0,348 mg
Kwas foliowy - 240 µg
Witamina E – 8,33 mg
Minerały
Wapń – 92 mg
Żelazo - 4,58 mg
Magnez - 168 mg
Fosfor - 376 mg
Potas - 705 mg
Sód – 18 mg
Cynk - 3,27 mg