Historia:
- Słowo kimchi oznacza sfermentowane warzywa. W ten sposób przechowywano w Korei warzywa na zimę. Pierwsze kimchi mogło być przygotowane w VII wieku. Jako pierwsze opisano kimchi z rzepy. W XII wieku kimchi zaczęto jadać nie tylko zimą, ale także przez cały rok.
- Kimchi jest tradycyjnym daniem kuchni koreańskiej. Głównym składnikiem tej potrawy są sfermentowane lub kiszone warzywa. To danie będące symbolem kultury koreańskiej, którego przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Tradycja jego przygotowania została nawet wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Właściwości Kimchi:
- Kimchi ze względu na bogactwo składników odżywczych jest jednym z najzdrowszych dań na świecie. Kimchi zawiera wiele witamin. składniki mineralne oraz błonnik, jednak za jego najważniejszy składnik uznaje się pożyteczne bakterie Lactobacillus – należące do grupy bakterii kwasu mlekowego. Wywierają one pozytywny wpływ na zdrowie - wspomagają trawienie i regulują pracę jelit.
- W kim chi znajdziemy również wiele witaminy A. Jak wiadomo witamina ta jest silnym przeciwutleniaczem, pomaga zniwelować działanie wolnych rodników, opóźnia starzenie się komórek. Witamina A wpływa również korzystnie na stan naszego wzroku.
- Kimchi, oprócz witaminy A, zawiera mnóstwo innych przeciwutleniaczy, które spowalniają tempo starzenia się komórek. Przeciwutleniacze hamują również zmiany w komórkach związane z tzw, stresem oksydacyjnym.
- Substancje odżywcze zawarte w kimchi, m.in. allicyna i selen, pomagają zmniejszyć poziom cholesterolu LDL w organizmie.
- Co więcej, spożywanie kimchi wspomaga proces trawienia węglowodanów. Kapsaicyna zawarta w papryczkach chilli, które są jednymi ze składników kimchi wspomaga pracę układu pokarmowego i pomaga spalić nadmiar energii.
- Kimchi polecana jest też w profilaktyce wrzodów żołądka.
Składniki: Kapusta młoda polska.76% , marchewka 7%, dymka 6%, Imbir 3%, chilli 4%, sól 2%, czosnek 2%
Przechowywać w temperaturze +2 °C - +6 °C