Mega Promo -30%,-20% w naszych sklepach 

Darmowa wysyłka od 150 zł. 

Z jakich orzechów robi się masła orzechowe?

23-05-2022

Masła orzechowe to dla wielu z nas doskonały przysmak. Z jakich orzechów się je robi? W jaki sposób powstają? Czy są zdrowe? Wyjaśniamy!

Jak powstaje masło z orzechów?

Proces powstawania masła z orzechów w dużej mierze zależy od tego, których używamy. Każdy wymaga nieco innej obróbki. Na pewno konieczne jest obranie orzechów z łupinek. Kolejnym krokiem może być, ale nie zawsze jest to konieczne, podpieczenie ich. Następnie orzechy się mieli aż do uzyskania przez nie gładkiej konsystencji. Warto wiedzieć, że wbrew pozorom samodzielne zblendowanie orzechów nie jest takie łatwe. Potrzebny jest do tego bardzo mocny sprzęt. W przeciwnym wypadku może się przegrzać, a nawet spalić. W zależności od smaku, na jakim nam zależy, możemy dodać sól lub inne dodatki. Zdarza się, że orzechy nie wytworzą wystarczającej ilości oleju, by masło miało odpowiednią konsystencję, więc konieczne jest dodanie dodatkowego tłuszczu. Masła orzechowe dają się też długo przechowywać.

Z jakich orzechów robi się pasty?

Czy jest jakaś różnica pomiędzy masłem a pastą orzechową? Nie ma żadnej. To inne nazwy na ten sam produkt. Warto o tym wiedzieć, bo zdarza się, że producenci inaczej określają swoje wyroby, niż się do tego przyzwyczailiśmy. I masło, i pasta to ten sam aksamitny krem z orzechów.

A które z nich się wykorzystuje w tym celu? W zasadzie masło można zrobić z każdego rodzaju orzechów. Dzięki temu, że mają w sobie dużo tłuszczu, po zmieleniu powstaje z nich pasta. Najlepsze masła orzechowe to te, które są wykonane bez żadnych dodatków. Nie potrzebują ich. Smak wydobyty z orzecha jest wyjątkowy. Ekologiczne masła orzechowe to takie, do których produkcji wykorzystano fistaszki, nerkowce, czy migdały ze sprawdzonych upraw. A która pasta jest najpopularniejsza? Oczywiście, że masło z orzechów ziemnych!

Masło z orzechów ziemnych

Masło z fistaszków jest prawdopodobnie najbardziej popularną pastą orzechową. Wybierają je zwłaszcza dzieci w Stanach Zjednoczonych i smarują nimi pancakes i tosty. Ten rodzaj przekąski staje się popularny i u nas. Czy to jednak zdrowe? Okazuje się, że jak najbardziej. W maśle orzechowym jest dużo białka, więc podając dziecku na śniadanie, czy podjadając samemu, daje się nie tylko przekąskę, ale i wartości odżywcze. Warto sprawdzać skład past z orzechów ziemnych. Bywa, że producenci dodają do niego cukier lub co gorsza – inne dodatki słodzące. Lepsza są produkty, które mają w składzie tylko orzeszki i ewentualnie sól.

Masło z orzechów laskowych

Z orzechów laskowych również powstaje pyszna pasta. Sprawdza się nie tylko do słodkich, ale i wytrawnych dań. Trzeba jednak wiedzieć, że orzechy laskowe mają nieco mniej białka niż ziemne. Jednak masło z nich jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych Omega-3. Te są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Masło z orzechów laskowych ma też nieco więcej tłuszczu niż z fistaszków.

Masło z orzechów nerkowca

A masło z nerkowców? Ono ma również wielu fanów. Pasta z orzechów nerkowca doceniana jest przede wszystkim za słodki smak. Jednak on przekłada się na dużą ilość kalorii. Z masłem z nerkowców lepiej ostrożnie. A czy ma tylko walory smakowe, czy dostarcza też cennych minerałów? Okazuje się, że ma mniej tłuszczu niż masło z orzechów laskowych, jest on też w dużej mierze jednonienasycony. Ponadto dostarcza do organizmu miedź, która w organizmie jest potrzebna do prawidłowego przyswajania żelaza. Zaleca się spożywanie masła z orzechów nerkowca osobom, które unikają roślin strączkowych.

Masło z migdałów kalifornijskich

Masło migdałowe jest produktem dość drogim, jednak wyjątkowym. Zarówno w smaku, jak i z uwagi na właściwości. Masło z migdałów zawiera sporo jednonienasyconego tłuszczu oraz sporo wapnia, bo 60 mg w łyżce stołowej. Ponadto zawiera mniej cukru niż masło z orzechów nerkowca. Najlepiej szukać surowej pasty z migdałów, aby w składzie nie zawierała żadnych dodanych składników.

Zdrowe masła orzechowe

Dla wielu osób pasty z orzechów stanowią przysmak, przekąskę, dodatek do dania. Nie dopatrują się w nich żadnych właściwości odżywczych. Tymczasem, jak już została wspomnione, masła z orzechów zawierają nie tylko zdrowe tłuszcze, ale i białko, wapń, czy miedź. W pastach orzechowych znajdziemy również witaminę E i witaminy z grupy B.

Jak jeść masło orzechowe?

Pasty orzechowe można wykorzystać jako dodatek do naleśników lub do gofrów. Sprawdzają się świetnie do smarowania tostów. Oczywiście można je dodać również do ciastek i innych wypieków. Masło orzechowe z powodzeniem można dodać do smoothie lub owsianki – będzie dodatkiem tłuszczowym. Taka pasta sprawdzi się nawet w azjatyckich daniach typu stir-fry. Dzięki dodatkowi masła orzechowego można zrobić cukierki, a nawet batoniki. Pastę można również dodawać do dressingów do sałatek. Masło orzechowe stosowane w wypiekach, w brownie itd. może z powodzeniem zastąpić czekoladę.