Komu zaleca się picie oleju z siemienia lnianego?

09-12-2021

Olej lniany to jeden z najzdrowszych obecnie olejów. Jego popularność wzrosła znacząco w ciągu ostatnich kilku lat, kiedy moda na zdrowe żywienie sprawiła, że odkryto niezwykłe właściwości wielu z nich. Oleje mają wiele kwasów omega, a także witamin i są świetnym uzupełnieniem diety dla wegetarian.

Jakie wartości odżywcze i witaminy ma siemię lniane?

Siemię lniane to inaczej niewielkie, jasnobrązowe lub złotawe ziarenka lnu pospolitego, które posiadają wiele cennych właściwości odżywczych. Samo siemię lniane najcenniejsze działanie dla organizmu ma po zmieleniu – to właśnie rozdrobnione nasionka lnu integrują się z organizmem w najbardziej odpowiedni sposób. Siemię lniane to przede wszystkim źródło błonnika, lignanów, ligniny SDG czy kwasów tłuszczowych omega 3. Większość tych substancji w jeszcze bardziej przyswajalnej formie zawiera olej lniany, zwłaszcza ten tłoczony na zimno, natomiast warto zaznaczyć, że sam olej lniany nie posiada błonnika. Dodatkowo siemię lniane zawiera substancje śluzowe, dlatego też często napar z siemienia lnianego polecany jest dla osób cierpiących na refluks, czy inne schodzenia związane z błoną śluzową. Olej lniany oraz siemię lniane zawierają także sterole roślinne, aminokwasy, minerały (magnez, wapń, potas, mangan, miedź, cynk i selen) oraz witaminy (C, E, K, oraz witaminy z grupy B).

 

Olej z siemienia lnianego - właściwości

Wspomniane wyżej wartości odżywcze sprawiają, że zarówno olej lniany, jak i siemię lniane są bardzo cennymi i polecanymi produktami dla każdego, a zwłaszcza dla cukrzyków i osób z obniżoną odpornością. Siemię lniane dodane do posiłku obniża jego indeks glikemiczny, a olej lniany redukuje poziom cholesterolu we krwi. Ponieważ stwierdzono właściwości antyoksydacyjne oleju lnianego, poleca się go w profilaktyce i wspomagająco przy leczeniu nowotworów. Ponadto pomaga niwelować stany zapalne, a dzięki zawartemu w siemieniu lnianym błonnikowi wspomaga metabolizm. Kwasy omega trzy poprawiają także pamięć i koncentrację oraz w ogólnym ujęciu wpierają pracę układu nerwowego.

To tylko niektóre wartości oleju lnianego – warto zaznaczyć, że zarówno siemię lniane jak i len mają niezwykłe właściwości także w kontekście pielęgnacji skóry czy włosów. Olej z siemienia lnianego znalazł zastosowanie w kosmetyce w wielu dziedzinach, podobnie jak olej z czarnuszki, czy olej konopny.

Olej z siemienia lnianego a olej lniany

Wiele osób zastanawia się, czy olej lniany to to samo, co olej z siemienia lnianego. W istocie siemię lniane to po prostu ziarenka lnu, które są bardzo tłuste, dlatego też z nich właśnie tworzy się olej. Olej lniany to więc olej z siemienia lnianego – nazwy te można stosować zamiennie. Samo siemię lniane jest najczęściej kupowane już mielone, co sprawia, że może obdarzyć nasz organizm wszystkimi właściwościami. Sproszkowane siemię lniane, zalane ciepłą wodą dostarczy naszemu organizmowi potrzebnych witamin, a także nawilży odpowiednio śluzówkę. Natomiast olej lniany dostarcza organizmowi sporo kwasów omega 3 i sprawia, że łatwiej przyswoimy niektóre witaminy, na przykład witaminę D w formie kapsułek.

Olej lniany należy spożywać na zimno, nie wolno na nim smażyć czy gotować. Jest świetnym dodatkiem do sałatek i pieczywa.

Kto powinien pić olej lniany?

Zarówno olej lniany, jaki i siemię lniane zalecane jest przede wszystkim dla osób dbających o linię (przy czym warto tutaj zaznaczyć, że z uwagi na obecność błonnika, lepsze jest stosowanie siemienia lnianego). Ponieważ olej lniany obniża indeks glikemiczny, powinni stosować go cukrzycy, a także osoby z nadciśnieniem (jego stosowanie zmniejsza ryzyko zawałów serca). Olej lniany to bogate źródło witamin, zwłaszcza witamin z grupy B, których często brakuje wegetarianom – dlatego też spożywanie oleju lnianego jest dla osób niejedzących mięsa wybawieniem!

Jedno z najważniejszych działań oleju lnianego to wartości wspomagające w ochronie błony śluzowej, jego stosowanie jest więc ważne przy wszelkiego rodzaju problemach żołądkowych.

Oprócz tego, warto zaznaczyć, ze olej lniany, jak już zostało wspomniane, ma działanie przeciwnowotworowe, powinni go więc spożywać niemal wszyscy. Wyjątkiem są osoby z alergią na len, oraz kobiet w ciąży i karmiące – tutaj jednak warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.