Mega Promo -30%,-20% w naszych sklepach 

Darmowa wysyłka od 150 zł. 

Czym są orzechy makadamia, jak rosną, jakie mają właściwości?

23-05-2022

Ostatnimi czasy, sporo zaczęło mówić się o orzechach makadamia. Te ciekawe owoce stosowane są zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym. Pozyskuje się z nich bardzo zdrowy olej, ale orzeszki makadamia można spożywać także nieprzetworzone.

Czym są orzechy makadamia?

Orzechy makadamia to owoce drzewa z rodziny srebrnikowatych, o którym więcej napiszemy poniżej. Te niewielkie, okrągłe orzechy, mają twardą, jasnobrązową skorupkę i bardzo smaczny, słodki, kaloryczny miąższ. Orzechy makadamia są jednymi z najbardziej tłustych, jednak kalorie, które w nich występują, to głównie kwasy tłuszczowe NNKT, uznawane za bardzo zdrowe. Dzięki tej kaloryczności i faktowi, że orzechy mają dużo tłuszczów, często robi się z nich olej czy masło. Naturalne oleje tłoczone na zimno, z orzechów oraz nasion, są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych i witamin i warto je spożywać, ponieważ dostarczają one naszemu organizmowi cennych składników.

Jak rosną orzechy makadamia i gdzie występują?

Jeśli chodzi o orzechy makadamia, rosną one na drzewie o tej samej nazwie. Dotychczas jest nam znanych aż dziewięć różnych gatunków tych orzechów, a każdy z nich różni się od siebie nieznacznie. Drzewo makadamia rośnie w Australii, Nowej Kaledonii, a także na indonezyjskiej wyspie Sulawesi. Uprawia się je także w Afryce Południowej oraz na Hawajach. Jak widzimy, miejsc, w których możemy znaleźć tę roślinę, wcale nie jest dużo, dlatego też orzechy makadamia nie należą do najtańszych. Jeśli chodzi o samo drzewo, zostało ono odkryte w Australii w roku 1857 przez botanika Waltera Hilla, który nadał drzewku nazwę na cześć swojego przyjaciela, Johna Macadama. Jest to wiecznie zielone drzewo, które ma wąskie liście i drobne, kremowe kwiaty.
Drzewo makadamia owocuje dopiero po siedmiu latach od zasadzenia, jednak późniejsze plony są możliwe przez ponad sto lat. Okres dojrzewania orzechów to około sześć miesięcy, jednak z uwagi na fakt, że występuje ono w klimacie subtropikalnym, zbiór możliwy jest kilka razy w roku.

Właściwości orzechów makadamia

Myśląc o orzechach makadamia, zwracamy uwagę przede wszystkim na ich właściwości odżywcze. Mówi się o nich bardzo dużo z uwagi na ogromną ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają zbawiennie na układ krwionośny i powodują obniżenie poziomu złego cholesterolu, a także witaminy, głównie E i z grupy B, co w połączeniu z wysoką kalorycznością sprawia, że orzechy te są doskonałym uzupełnieniem diety dla wegetarian. Orzechy makadamia zawierają także magnez, miedź, mangan i fosfor. Dzięki bogactwu tych związków znane są z działania chroniącego przed utlenianiem się komórek oraz ograniczającego produkcję wolnych rodników, obniżają także poziom hormonów stresu w organizmie oraz mają działania antyoksydacyjne.

Z tych niezwykłych nasion wytwarza się bogaty w substancje odżywcze olej oraz smaczne masło. Z uwagi na dużą kaloryczność trzeba uważać z nadmiernym spożyciem tych orzechów, jednak warto mieć świadomość, że kalorie w nich zawarte są jednocześnie jednymi z najzdrowszych, jakie można znaleźć.

Ile jeść dziennie orzechów makadamia? Jak jeść orzeszki makadamia?

Orzechy makadamia, jak już zostało wspomniane, są bardzo tłuste. Choć ich jedzenie jest jednocześnie bardzo zdrowe, nie należy przekraczać zalecanej dawki. Jeśli chodzi o dzienne spożycie, makadamia, podobnie jak orzechy brazylijskie, powinny być jedzone w ilości około 10-12 sztuk na dzień. Taka ilość sprawi, że dostarczymy swojemu organizmowi sporo witamin i innych wartości odżywczych, jednocześnie nie doprowadzając do nadmiernego przerostu tkanki tłuszczowej.

Wiele osób zastanawia się, jak spożywać i do czego dodawać orzechy makadamia. Ponieważ są one dość słodkie, idealnie sprawdzą się jako dodatek do różnego rodzaju sałatek, czy też wytrawnych dań, jako posypka. Wiele osób wykorzystuje także fakt, że orzechy te są bardzo tłuste, dlatego też robi się z nich pastę, którą możesz smarować kanapki, oraz przekładać nią tarty.

Niezwykle popularny jest także olej z orzechów makadamia, który ma swoje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Dzięki dużej dawce witamin jest bardzo pożądany w pielęgnacji skóry. Pomaga w walce z cellulitem, zmiękcza i wygładza naskórek, a dodatkowo chroni skórę i spowalnia procesy starzenia. Wiele osób używa także tego oleju do pielęgnacji włosów – wnikając w strukturę włosa, wygładza go i dostarcza mu wielu witamin. Ponieważ olej z orzechów makadamia jest bardzo tłusty, należy jednak nie przesadzać z częstotliwością jego stosowania.

Orzechy makadamia to ostatnimi czasy niezwykle popularny produkt, którego właściwości są jeszcze nie do końca zbadane – wiemy jednak już teraz, że ma on zbawienny wpływ na organizm. Warto jeść orzechy makadamia przez cały rok, a zwłaszcza w miesiącach jesiennych i zimowych.