Olej z czarnuszki na włosy. Jak działa olej z czarnuszki na włosy, jak stosować?

28-01-2021

Olej z czarnuszki na włosy

Choć olej z czarnuszki siewnej znany jest głównie ze swoich silnych właściwości prozdrowotnych, to warto wiedzieć, że jest też często wykorzystywany w kosmetyce. Olej z czarnuszki warto stosować również na włosy! Dlaczego? W czym dokładnie pomaga czarnuszka siewna nakładana na włosy i jak stosować taki olej? Podpowiadamy w poradniku. 

Dlaczego warto stosować olej z czarnuszki na włosy?

Czarnuszka siewna to kwiat, z którego nasion powstaje olej, nazywana jest również kminkiem egipskim lub kminem czarnym. Aby taki olej z czarnuszki miał jak najwięcej substancji prozdrowotnych, powinien być nieoczyszczony oraz tłoczony na zimno. Tylko wtedy bogaty będzie w kasy omega-3, -6 i -9. A dlaczego warto go stosować? Co zawiera olejek z czarnuszki do włosów i jakie daje efekty?

Zacznijmy od składu, około 84% oleju z czarnuszki to niezwykle cenne nienasycone kwasy tłuszczowe (w tym wspomniany już kwas linolowy, oleinowy, arachidonowy, a także linolenowy, stearynowy, palmitoleinowy i kilka innych), które stanowią klucz do pięknych i odżywionych włosów. Ponadto bogaty jest on w tymochinon, który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, dlatego też bardzo często wykorzystywany jest w leczeniu różnych chorób. Znajdziesz w nim również całą gamę witamin (B1, B2, B3, B6, B7) i minerałów, dzięki czemu olej z czarnuszki na włosy może skutecznie zastąpić niejeden drogeryjny kosmetyk do pielęgnacji skóry głowy, a przy tym jest naturalny.

Olej z czarnuszki sprawia, że włosy są naturalnie odżywione, nie łamią się, a przy tym są miękkie i błyszczące. Polecany jest w szczególności osobom, które chcą odżywić swoje zniszczone włosy, ale również tym, którzy borykają się z łupieżem czy częstym wypadaniem włosów. A na jakie efekty jeszcze można liczyć? I jak stosować taki olej naturalny w kosmetyce?

Olej z czarnuszki na włosy – efekty

Bogaty skład oleju z czarnuszki sprawia, że świetnie wpływa on na kondycję skóry głowy – nie tylko odżywia ją, ale także przyśpiesza jej naturalną regenerację. W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że olej z czarnuszki może pozytywnie oddziaływać również na wzrost włosów. Bogaty skład takiego naturalnego oleju przyczynia się do wydłużenia fazy anagenu, czyli aktywnego wzrostu włosa, dlatego też u osób, które go stosują, mogą pojawić się tzw. baby hair, ich włosy będą się również charakteryzować mniejszą łamliwością, nie powinni też narzekać na rozdwojone końcówki.

A na jakie jeszcze efekty mogą liczyć osoby, które stosują olej z czarnuszki na włosy?

  • Lśniące i odżywione włosy,
  • włosy są mocniejsze, nie łamią się,
  • są mniej podatne na czynniki zewnętrzne,
  • olej eliminuje łupież i zapobiega jego powstawaniu,
  • dotlenia skórę głowy,
  • redukuje wypadanie włosów
  • włosy się rzadziej przetłuszczają.

Olej z czarnuszki na włosy jest więc świetny w codziennej pielęgnacji, ale poleca się go również osobom, które mają problem z szybko przetłuszczającymi się włosami czy z łupieżem. A czy warto stosować olej z czarnuszki na siwe włosy? Zdecydowanie tak, choć olejowanie nie zatrzyma naturalnego procesu siwienia w starszym wieku, to może być skuteczne w przypadku młodych osób, u których pojawiają się białe włoski. Siwienie w młodym wieku jest najczęściej spowodowane nadmiernym stresem, a także niedoborem witamin i minerałów. Olej z czarnuszki stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie może temu zapobiec.

Jak stosować olej z czarnuszki na włosy?

Skoro już wiesz, na co pomaga olej z czarnuszki i dlaczego warto się w niego zaopatrzyć, przejdźmy więc do wyjaśnienia, jak go stosować. Olej z czarnuszki na włosy można wykorzystać na kilka sposobów, najpopularniejszym jednak jest olejowanie, czyli wcieranie go we włosy na mokro lub na sucho. Tą metodą poleca się stosować olej z czarnuszki na wysokoporowate włosy. A na czym to polega? Olejowanie najlepiej wykonywać jeszcze przed umyciem włosów – w lekko wilgotne pasma wetrzyj olej na całej ich długości, pozostaw je tak przez pół godziny, a następnie dokładnie umyj szamponem. Dobrym pomysłem będzie również pozostawienie oleju z czarnuszki na włosach na noc, w tym celu zwykle owija się głowę folią aluminiową – ta metoda olejowania przyniesie jeszcze lepsze efekty. Taki zabieg warto powtarzać przynajmniej 3-4 razy w miesiącu.

Nieco inaczej poleca się stosować olej z czarnuszki osobom, które mają problemy z łysieniem. W tym przypadku warto odrobinę oleju rozprowadzić na miejscach zmienionych chorobowo i wcierać go delikatnymi, kolistymi ruchami. Tak rozprowadzony olej warto pozostawić na skórze głowy przez około 30-60 minut, a następnie zmyć szamponem.

W codziennej pielęgnacji można także stosować maseczki do włosów z oleju z czarnuszki lub własnoręcznie przygotowane mgiełki. W tym pierwszym przypadku łyżeczkę oleju należy wymieszać z dwoma łyżeczkami białej herbaty, a następnie wetrzeć w skórę głowy i pozostawić tak na około 2-3 godziny. Z kolei mgiełka to nic innego jak dwie łyżeczki oleju z czarnuszki wymieszane z wodą destylowaną (najlepiej 200ml), tak przygotowaną odżywkę możesz śmiało rozpylać na włosy.